Коли вам потрібен власний сайт, ви звертаєтесь до фахівців і це правильне рішення. Звісно, що в більшості випадків, замовники сайтів не є фахівцями в IT-галузі і багато термінів просто не розуміють. Але є такі речі, які знати просто необхідно, навіть якщо ви не фахівець. Бо це напряму стосується безпеки ваших даних та ваших грошей.
Ми, в RevutskyWEbStudio, постійно стійкаємося з нерозумінням нашими замовниками ціх базових терминів і вирішили підготувати для вас невеличкий матеріал з цього приводу.
Сьогодні ми розберемо що таке доменне ім’я та що таке хостинг. Чому вам потрібно чітко це знати і чому необхідно замовляти ці послуги на себе чи свою компанію, а не віддавати це на розсуд вашого web-мастера. Вам може здатися, що ці речі занадто технічні, складні і тому вам не потрібні – нехай фахівці розбираються. Але це не так, бо це ваша безпека. Тому ми спробуємо все роз’яснити максимально просто.
Що таке доменне ім'я?
Доменне ім'я - це адреса вашого веб-сайту, яку користувачі Інтернету вводять у рядку URL-адреси браузера, щоб зайти на ваш сайт. URL - Uniform Resource Locator («Уніфікований локатор ресурсів»).
Якщо казати просто, то це назва вашого сайту в мережі інтернет. Зрозуміло, що ви постійно бачите ці назви – google.com , facebook.com, president.gov.ua … І багато інших, коли переглядаєте інформацію в мережі.
Простіше кажучи, якщо уявити, що ваш веб-сайт це квартира чи дім, то ваше доменне ім'я це його адреса.
Давайте розберемось більш детально.
Ми розуміємо що вся мережа Інтернет – це величезна купа комп'ютерів, які з'єднані між собою великою кількістю кабелів та спеціальних комунікаційних пристриїв, простійший з яких стоїть і в вашому приміщенні і називається роутером. Таким чином всі комп'ютери у цій мережі можуть спілкуватися один з іншим, кожен з кожним.
У цьому «комп'ютерному» світі у кожного, навіть самого маленького комп'ютера є своя адреса. Вона складається з цифр та однозначно ідентифікує комп'ютер. Виглядає вона таким чином:
157.025.173.012
Така адреса називається IP-адресою (« Internet Protocol»). Тобто це унікальна числова комбінація, яка однозначно вказує на конкретний пристрій в комп'ютерній мережі.
До речі, комп’ютер-сервер вашого провайдера, на якому ви розмістили фізично свій сайт, також має свою унікальну IP-адресу. І ваш сайт також можно знайти по цьому IP.
Але ж ми з вами не комп'ютер, нам дуже складно запам’ятати таку купу чисел. Якщо б ми завжди вводили таку IP-адресу для пошуку необхідного сайту, то мабуть ми заводили спеціальний блокнот, де записували б яка IP-адреса означає необхідний нам сайт.
Але такий «блокнот» вже існує! Вже давно, спеціалісти вигадали доменні імена. Прості назви з букв та цифр, які означають «назви» сайтів, які легко запам’ятовувати. Тепер ви можете знайти любий сайт, просто вказавши в адресному рядку браузера доменне ім'я, яке легко запам’ятати, наприклад – rw-studio.com .
Ви тут скажете, а як же мережа інтернет? Вона ж знає тільки IP-адреси! Як вона знайде ваш сайт?
Тож як насправді працюють доменні імена?
Ви пам’ятаєте що ми казали про блокнот? Як би ви записали інформацію про сайт в блокноті? Мабуть так, як записуєте номер телефона в телефонній книжці.
Ну тобто: «Сайт google = ip-адреса»… і так далі, для всіх інших необхідних вам сайтів.
Так ось в мережі інтернет існують ось такі «блокноти». Це спеціальні комп’ютери, які постійно підключені в мережу, та на яких записані такі таблички, де кожному доменному імені відповідає конкретна IP-адреса сервера з вашим сайтом. Такі сервери називаються DNS (domain name server)-серверами і вони знають, як за допомогою доменного ім’я знайти фізичний сервер з вашим сайтом.
Що це відбувається, коли ви використовуєте ваш браузер на компі чи мобільному девайсі?
- Ви набираєте в адресному рядку браузера доменне ім’я, наприклад, google.com.
- Ваш браузер звертається до DNS-сервера вашого провайдера інтернет. Він вказан у вас в налаштуваннях мережі.
- Цей локальний сервер, як правило не знає потрібну вам адресу, тому він запитує про це у головних світових (корневих) DNS-серверів, які знають ті сервера, де є така інформація. Вони передають список таких серверов до вашого локального сервера.
- Таким чином локальний DNS-сервер отримує IP-адресу того сервера, який вже знає адресу сайта, який ви шукаєте.
- Тепер ваш локальний DNS-сервер, звертається до цього сервера, отримує потрібну IP-адресу і відправляє її вашому браузеру.
- Ваш браузер тепер знає адресу сайту, доменне ім’я якого ви ввели і напряму звертається до сервера, де розташован потрібний вам сайт, с запитом відправити вам сторінки цього сайту.
Ось і все, досить просто. І це відбувається за лічені долі секунди.
Простіше кажучи, ваш браузер запитує у глобальної мережі DNS-серверів, IP-адресу сайта, доменне ім’я якого ви ввели в адресной строці броузера. Все просто.
Зробимо висновок.
Доменне ім’я сайта – це його віртуальна адреса в мережі. А для зберігання фізичної адреси вашого сайту існує мережа спеціальних комп’ютерів – DNS серверів. Ці сервери зберігають таблички-блокноти, в яких записують доменне ім’я та IP-адресу вашого сайту і віддають цю інфрмацію по запиту.
Ось так і працюють доменні імена.
Важливо!
Чому ви повинні реєструвати доменне ім’я свого сайту особисто і на себе. По від цього залежить кому буде належити сайт. Реєструйте на себе, щоб ніхто не зміг заволодіти вашим сайтом.
Які бувають домени, та як вам вибрати доменне ім’я для свого сайту, ми розкажемо в наступній статті.